Budynek mieszkalny w Warszawie
Projekt koncepcyjny
CASE STUDY
Kiedy spojrzysz na mapę Warszawy, zobaczysz wiele parków i skwerów rozsianych po całym mieście. Takie oazy zieleni to atrakcyjne i przyjazne środowisko, w którym mieszkańcy mają kontakt z naturą i możliwość dotlenienia organizmu.
Jest ich jednak niewiele i są od siebie oddalone.
A co jest pomiędzy? Ulice, drogi pozbawione skrawka roślinności sprawiają że w upalne dni temperatura w mieście jest nieprzyjemnie wysoka.
Mieszkańcy miast szukają wytchnienia w parkach.
A co by się stało gdyby ułatwić im wędrówkę po mieście w przyjemnym cieniu drzew i kolorowych krzewów? A może zapewnić im wytchnienie w ich domach na balkonach i tarasach?
MY ROLE
Główny projektant - pomysł, badania, projektowanie
PROBLEM
Mała ilość terenów zielonych w mieście obniża jakość życia mieszkańców. W lato temperatury są znacznie wysokie od nagrzanych budynków i ulic.
Mieszkania dostępne na rynku nie mają balkonów czy tarasów a jeśli już są często mają niewielką powierzchnię.
Szare przestrzenie między parkami to zazwyczaj duszne ulice i place niemal w całości pokryte betonem.
Rozwiązaniem na stworzenie przyjaznego mikroklimatu dla mieszkańców mogą być lokalne ogródki/balkony w jednostkach mieszkalnych (bloki, kamienice, osiedla zamknięte).
Główną ideą projektu było wkomponowanie nowej jakości z wykorzystaniem roślinności w istniejącą zabudowę miejską.
Zieleń w projekcie budynku to zielone dachy obsadzone roślinnością, które przetrwają na niewielkiej, jednej warstwie gleby i poradzą sobie z chwilowym zacienieniem. Dodatkowo każdy apartament posiada balkon, na którym można zorganizować mały ogródek.
Ogrody na dachach głównych mogą być dostępne dla pracowników części biurowej. Całe założenie umożliwia stworzenie unikalnego mikroklimatu podnoszącego jakość życia mieszkańców w dusznym centrum miasta.