top of page

General Aviation Terminal w Warszawie

Projekt koncepcyjny - Dyplom Inżynierski

 CASE STUDY

Małe samoloty jako taksówki powietrzne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jako szybka forma transportu pozwalają pokonać ogromne odległości w bardzo krótkim czasie.

Wielu miłośników lotnictwa zaczyna swoją przygodę w dzieciństwie z modelami samolotów z papieru.

Lekkość, szybkość i długość lotu są najważniejsze.

Stąd narodziła się inspiracja do stworzenia terminala GA inspirowanego lekkością papieru wzmocnioną konstrukcją origami.

MOJA ROLA

Główny projektant - pomysł, badania, projektowanie

PROBLEM

Lotnisko Bemowo Babice posiada starą infrastrukturę obsługującą awionetki w związku z czym powstał projekt nowego lotniska który będzie wizytówką dla cieszącego się coraz większym powodzeniem środka transportu. 

ORIGAMI to stara wschodnia sztuka tworzenia papierowych figurek. Zasady nakazują składanie papieru bez cięcia i klejenia. Korzenie sztuki sięgają starożytnych Chin, gdzie narodziła się wraz z wynalezieniem papieru. Pierwotnie figurki origami były używane do ceremonii religijnych. Ta sztuka, wcześniej dostępna tylko dla zamożnych dworzan, rozkwitła wraz z rozprzestrzenianiem się papieru. Po I wojnie światowej trafił także do Ameryki i Europy. „Rzeźby z papieru” starają się mniej lub bardziej wiernie naśladować rzeczywiste przedmioty, a jedynym ograniczeniem jest fantazja artysty i trwałość papieru. Dlatego możemy podziwiać całą gamę wzorów, od czysto symbolicznych kształtów, które można uzyskać w kilku fałdach, po bardzo złożone modele przestrzenne.

Lotnisko Bemowo Babice posiada starą infrastrukturę obsługującą awionetki w związku z czym powstał projekt nowego lotniska który będzie wizytówką dla cieszącego się coraz większym powodzeniem środka transportu. 

Głównym założeniem było stworzenie funkcjonalnego układu pomieszczeń pozwalającego na sprawne poruszanie się po terminalu.

Prosty podział na przyloty na parterze oraz strefę dla pasażerów obserwowaną przez obsługę lotniska z piętra pomogły stworzyć pośrodku terminala widok na płytę lotniska.

Takie rozwiązanie sprawiło że wewnętrzną kubatura nie przytłacza obserwatora

Stalowa konstrukcja główna została zaprojektowana na podstawie struktury origami.

Pokrycie stanowią poduszki ETFE wypełnione powietrzem dzięki czemu zapewniają odpowiednią izolację termiczną.

Pomieszczenia dla pasażerów zostały zlokalizowane na parterze natomiast obsługa może kontrolować  działanie obiektu z piętra.

Dodatkowym wyzwaniem było zaprojektowanie składanego hangaru który może być potrzebny w przyszłości na różne wydarzenia organizowane na lotnisku.

Rodzaj struktury zapewnia mobilność poprzez zastosowanie specjalnych rozwiązań mobilnych.

Poduszki ETFE są elastyczne co znacznie usprawnia możliwość składania.

bottom of page